Bielsko-Biała za sukces ekonomiczny poparty wysokimi miejscami w rankingach, Europejską Nagrodę Administracji Publicznej, program rewitalizacji śródmieścia, Strategię efektywności energetycznej.

Bydgoszcz za skuteczne przywracanie rzeki miastu, kompleksowy program zagospodarowania otoczenia Brdy, rewitalizację Wyspy Młyńskiej, bardzo partnerską i przyjazną politykę wobec inwestorów, lokalizacje dla centrów usług wspólnych.

Czersk za wysiłek i pomysł na udaną zmianę oblicza miasta oraz wykreowanie zupełnie nowej przestrzeni publicznej, wybudowanie od nowa centrum miasta.

Dąbrowa Górnicza za wzorcową i zintegrowaną współpracę z organizacjami pozarządowymi, nowoczesny system konsultacji, 4.edycję Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego, rozbudowę infrastruktury, sukces finansowy.

Ełk za dynamiczny rozwój centrum subregionalnego, to jedno z najlepiej zarządzanych miast o wysokim potencjale rozwojowym, inwestycje infrastrukturalne, modelowy system kontraktowania usług społecznych.

Gdańsk za pielęgnowanie etosu Solidarności, odważny projekt budowy Europejskiego Centrum Solidarności, miasto solidarne, bycie liderem wykorzystania środków z UE, inwestycji transportowych i infrastrukturalnych, sieci rowerowych, gospodarki mieszkaniowej.

Gdynia za tytuł najlepszego miasta do życia, relacje z organizacjami pozarządowymi, wysokie miejsca w rankingach, współpracę z innymi samorządami (NORDA, Dolina Logistyczna), Nagrodę Europy.

Gliwice za bycie liderem zarządzania, mądre i odpowiedzialne gospodarowanie przestrzenią, konsekwentną proinwestycyjną politykę, nowoczesną infrastrukturę techniczną.

Głogów za ożywienie serca miasta, podjęcie wielkiego wyzwania, jakim jest odbudowa jego centrum przy udziale wielu interesariuszy, w tym mieszkańców miasta.

Gołdap za dynamiczne, odważne, zmiany, które sprawiły, że miasto z 50-procentowym bezrobociem, pogrążone w marazmie, jest dziś silnym, ustabilizowanym lokalnym centrum rozwoju, uzdrowiskiem, ośrodkiem turystyczno–wypoczynkowym, z lokalną strefę przemysłową przy całodobowym przejściu granicznym.

Katowice za wielką metamorfozę i przebudowę centrum miasta, transformację z miasta przemysłu ciężkiego w miasto przemysłu spotkań, nowoczesną, wielofunkcyjną Strefę Kultury, przyciąganie inwestorów i Nagrodę Europy.

Lublin za szeroki program inwestycyjny oraz pobudzenie aktywności obywatelskiej, powstanie Portu Lotniczego, wielkie inwestycje drogowe, kompleksową przebudowę systemu transportu miejskiego, poprawę dostępności komunikacyjnej.

Łódź za szeroko zakrojony, zintegrowany front rewitalizacji poprzemysłowej, przywracenie miasta jego mieszkańcom.

Mielec za polską „Dolinę krzemową”, sukces gospodarczy, dynamiczny rozwój, powstanie pierwszej w Polsce Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK Mielec i restrukturyzację mieleckiego przemysłu.

Nowa Sól za skuteczne wydobycie z zapaści gospodarczej przy niezmieniejszającym się poparciu mieszkańców, nowe miejsca pracy, efektywne sposoby pozyskiwania inwestorów, wydatki na inwestycje, wykorzystywanie funduszy unijnych.

Olsztyn za przywrócenie po ponad 50 latach tramwaju w mieście oraz powiązanie tego środka transportu z kompleksową modernizacją systemu komunikacji miejskiej.

Poznań za utrzymanie wysokiej pozycji w rankingach, najwyższy rating międzynarodowy, najniższe bezrobocie, projekt „Konsorcjum marki Poznań”, rozwój sektora usług i koncentrację kapitału zagranicznego.

Rybnik za nowoczesny system zarządzania miastem oparty na najlepszym w kraju innowacyjny i zintegrowanym Systemie Informacji Przestrzennej, wysoką pozycje w licznych konkursach i rankingach.

Siedlce za imponującą dynamikę rozwoju miasta subregionalnego, inwestycje transportowe i w infrastrukturę sportową.

Sopot za wyjątkowo odważny rozwój lokalny, oparty na ambitnych i śmiałych działaniach prowadzonych w formule PPP i wspólnie z mieszkańcami, pierwszy w Polsce budżet partycypacyjny, rewitalizację zabytkowego centrum, nowy kompleks dworcowo-handlowo-usługowy i Centrum Haffnera.

Śrem za innowacyjne partnerstwo miasta, sąsiadujących gmin i biznesu lokalnego oraz rozwój oparty na współdziałaniu z otoczeniem poprzez Unię Gospodarczą Regionu Śremskiego.

Świdnica za efektywne i całościowe zagospodarowanie dzielnic po wojskach Federacji Rosyjskiej.

Uniejów za skuteczne wykorzystanie geotermalnego bogactwa i stworzenie regionalnego centrum rekreacji.

Wałbrzych za wydobycie miasta z zapaści, udaną rewitalizacje i współpracę ponadlokalną.

Wyszków za niezwykłą konsekwencję w prowadzeniu aktywnej gospodarki nieruchomościami, która przyczyniła się zwiększenia dochodów własnych i powstania 1000 nowych miejsc pracy.