W projekcie budżetu miasta blisko 700 mln zł zarezerwowano na inwestycje. Pozwoli to realizować blisko 100 dużych zadań. Zdecydowana większość na kwotę 600 mln zł jest wynikiem podpisanych już umów, trwających lub zakończonych postępowań przetargowych. Inicjujemy też ważne zadania dla rozwoju metropolii.

Najważniejsza częścią budżetu będą inwestycje. Duża część z nich wejdzie w fazę prac budowlanych. Dlatego w 2018 roku na ich realizację zagwarantowano ponad 695 mln zł. Będą wśród nich dominować zadania związane z rozbudową infrastruktury drogowej i komunikacyjnej. Zrealizowany zostaną tez pakiety inwestycji w obszarach rewitalizacji, edukacji i sportu oraz kultury.

- Tak dużej liczby inwestycji miasto jednocześnie jeszcze nie prowadziło – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Do wielu ambitnych przedsięwzięć przygotowywaliśmy się latami. Analizowane były różne pomysły, tworzyliśmy dobre projekty, pytaliśmy o opinie bydgoszczan, staraliśmy się o dofinansowanie wielu zadań. Teraz patrząc na liczbę i skalę zadań, które są lub za chwilę będą realizowane, wiem, że dobrze wykorzystaliśmy ten czas. Myślę, że szczególnie na etapie prac budowlanych jeszcze więcej mieszkańców będzie dumnych z tego w jakim tempie zmienia się Bydgoszcz.

Zaplanowano rewitalizację kolejnych obszarów miasta, miedzy innymi Starego Rynku (21 mln zł), Starego Fordonu (49 mln zł) oraz bulwarów nad Brdą ( 22 mln zł). Dużo zmian zaplanowano też w bydgoskich szkołach. Jesienią 2018 roku planowane jest zakończenie dużego projektu termomodernizacyjnego. Bydgoszcz zyska też nowoczesne obiekty sportowe. Rusza z budową nowej Astorii z basenem olimpijskim (100 mln zł) oraz przystani wioślarskiej. Duże prace budowlane rozpoczną się też na stadionie Polonii.
Dzięki zdobytemu wysokiemu dofinansowaniu jednocześnie realizowane będą trzy duże inwestycje kulturalne.


WIĘCEJ