30 grudnia odbyło się oficjalne odsłonięcie rzeźby Flisaka hr. Czakiego, który stanął na wybrzeżu im. Prezydenta Gabriela Narutowicza. Pomysłodawcą rzeźby jest Marek Andrzej Pietrzak, Konsul Honorowy Węgier, a autorem Michał Kubiak, bydgoski rzeźbiarz. W uroczystym odsłonięciu wziął udział także Rafał Bruski, prezydent miasta.

Odbywając podróże na Węgry staram się przywozić do Bydgoszczy nad Brdę fajne pomysły wzbogacające nasze miasto i region w symbole węgierskie. W ubiegłym roku odwiedziłem galerię Martona Laszlo, nieżyjącego już wybitnego artysty-rzeźbiarza. Ta wizyta zainspirowała mnie do postawienia na naszym bulwarze „Flisaka hr. Czakiego"- mówi Marek Andrzej Pietrzak, Konsul Honorowy Węgier.

Franciszek Florian Czaki był węgierskim kartografem, pomysłodawcą budowy Kanału Bydgoskiego i autorem jego pierwszego projektu.

Rzeźba w głównej mierze została sfinansowana przez Węgry, część pieniędzy dołożyło również Miasto Bydgoszcz. Ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP i Województwa Kujawsko-Pomorskiego sfinansowano przysposobienie terenu do postawienia rzeźby oraz wydatki związane z uroczystością odsłonięcia rzeźby i promocji wydarzenia. Odsłonięcie rzeźby było wydarzeniem zamykającym Rok Kultury Węgierskiej w Polsce.

WIĘCEJ