Projekt zakłada refundację kosztów zatrudnienia niań dla 20 rodziców powracających do pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dziecka. Prowadzony w sierpniu nabór był otwarty zarówno dla matek jak i dla ojców, jednak zgłosiły się same panie. Dzięki udziałowi, 20 młodych mam będzie mogło powrócić do pracy bądź podjąć nowe zatrudnienie. Pierwsze mamy już rozpoczęły pracę, kolejne podejmą zatrudnienie w najbliższych tygodniach i miesiącach.

- Ten projekt to uzupełnienie cyklu szerszych działań miasta, służących wspieraniu zarówno częstochowskich rodzin, jak i pracodawców. Mam nadzieję, że udział w przedsięwzięciu będzie dla was ciekawą przygodą, która przyniesie mnóstwo korzyści – mówił do uczestników, podczas spotkania organizacyjnego w Ratuszu Miejskim, prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Praca nad projektem rozpoczęła się w ubiegłym roku, kiedy Wydział Funduszy Europejskich i Rozwoju UM przygotował wniosek o dofinansowanie programu mającego na celu zagwarantowanie opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Pomysł uzyskał akceptację Urzędu Marszałkowskiego, a na jego realizację, Europejskiego Funduszu Społecznego, pozyskano 1,7 mln zł dofinansowania (całkowita wartość projektu wynosi 2 mln zł).

Rozpoczęta właśnie realizacja projektu będzie kontynuowana do czerwca 2018 r. Oprócz refundacji kosztów zatrudnienia nań, zaplanowano utworzenie 10 miejsc opieki nad dziećmi w Żłobku Miejskim „Reksio” oraz utworzenie Klubu Dziecięcego „Maluch”. Dodatkowo, w związku z dużym zainteresowaniem wśród rodziców, Wydział Funduszy Europejskich i Rozwoju stara się, by pozyskać kolejne dofinansowanie na kontynuację przedsięwzięcia.

Projekt „Aktywni rodzice – szczęśliwe dzieci” realizowany jest przez Gminę Miasto Częstochowa w partnerstwie ze Stowarzyszeniem na rzecz pomocy dziecku i rodzinie „DLA RODZINY”.