Cała nawierzchnia chodnika ma być budowana wyłącznie z szerokich niefazowanych płyt chodnikowych, kamiennych lub betonowych, o wymiarach 50 na 50 cm.

Dzięki temu nie tylko wygodnie będzie z niej korzystać pieszym w każdym wieku i używającym każdego rodzaju obuwia, ale i osobom pchającym wózek dziecięcy lub inwalidzki, ciągnącym walizkę na kółkach lub torbę na zakupy, poruszającym się z pomocą balkonika.

- Każdego dnia sto tysięcy kaliszan w trakcie przemieszczania się po mieście piechotą robi kilkaset tysięcy kilometrów. Chcemy, żeby chodzenie ulicami sprawiało im przyjemność, a nie by było źródłem codziennej udręki. Cieszę się, że właśnie w Kaliszu zaczyna się chodnikowa kontrewolucja, przywracająca porzucony po roku 1989 dobry zwyczaj budowania chodników wyłącznie z płyt chodnikowych – mówi Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza.

W trosce o bezpieczeństwo osób niewidomych i niedowidzących Kalisz jako pierwsze miasto w Polsce wprowadza również obowiązek umieszczania wzdłuż krawężnika półmetrowego pasa z tak zwanych płyt ostrzegawczych, informujących niewidomych o tym, że chodnik się kończy.

WIĘCEJ