W pierwszej turze: Polska i Argentyna zdobyły po 46 głosów, a USA - 25. W finałowym głosowaniu na kandydaturę Buenos Aires zagłosowało 62 delegatów BIE, na Łódź - 56. Do pełni szczęścia zabrakło niewiele, ale korzyści z udziału Łodzi w tej rywalizacji już są widoczne. Przede wszystkim to znakomita promocja miasta na arenie międzynarodowej, a także zapoczątkowany już proces rewitalizacji Łodzi, który będzie kontynuowany. Zaproponowana przez Polskę i Łódź koncepcja wystawy poświęconej rewitalizacji miast i rozwojowi aglomeracji zyskał uznanie wielu krajów świata. Oferta Buenos Aires dotyczy innowacyjności i kreatywnych rozwiązań w wielu branżach.

Nie udało się wygrać, ale ubieganie się o organizację światowej wystawy Expo 2022 stanowi dla Łodzi dobre doświadczenie i jest ogromnym sukcesem miasta, biorąc pod uwagę wyniki głosowania.

Byliśmy tak blisko! 62:56 ! Kochani, przez ostatnie kilka lat Łódź zmieniła się bardziej, niż przez ostatnie kilkadziesiąt. To, że znaleźliśmy się w finałowej rozgrywce o wystawę EXPO to gigantyczne osiągnięcie. Dziś nic się kończy. Będziemy inwestować jeszcze więcej, pracować jeszcze ciężej i kochać Łódź jeszcze bardziej. My się dopiero rozkręcamy. Dziękuję Wam wszystkim i gratuluję Argentyńczykom (Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi)


WIĘCEJ