To już siódme Samorządowe Forum Kultury Związku Miast Polskich. Pierwszego dnia jego uczestnicy zgłębiali temat Centrów Usług Wspólnych. Przybliżała go wiceprezydent Tychów, Daria Szczepańska. W trakcie debaty zorganizowanej przez dziennik "Rzeczpospolita" i Związek Miast Polskich zastanawiano się, czy miasta są kulturalne. W roli panelistów wystąpili : Joanna Szczepkowska, aktorka, Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu, prof. Tomasz Szlendak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz dr Marcin Poprawski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zaprezentowane zostały też wyniki badań zrealizowanych przez Związek Miast Polskich i Bibliotekę Elbląską na temat nowych instytucji kultury powstałych w polskich miastach w ostatnich latach.

Drugi dzień Forum poświęcony był rozmowie nad kształtem samorządowych instytucji kultury. Do rozmowy zaproszono Andrzeja Ociepę, dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, Marcina Jasińskiego, dyrektora Bemowskiego Centrum Kultury, Przemysława Kieliszewskiego, dyrektora Teatru Muzycznego w Poznaniu, Natalię Grzywacz-Leszkowską z Centrum Nauki Experyment w Gdyni, Zbigniewa Buskiego z Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Waldemara Rataja z NIMOZ oraz Pawła Płoskiego z Akademii Teatralnej w Warszawie.

Forum odbyło się w historycznym miejscu - Bibliotece Elbląskiej - w której 26 lat temu odbył się zjazd przedstawicieli miast reaktywujący Związek Miast Polskich. Podczas spotkania dyrektor ZMP, Andrzej Porawski przekazał na ręce dyrektora Biblioteki, Jacka Nowińskiego kolejną, drugą już transzę książek o polskich miastach, podarowanych do elbląskich zbiorów przez miejskie samorządy.