W Poznaniu 1 lutego rusza program "Książka dla seniora". Propozycja skierowana jest do poznaniaków, którzy ukończyli 60 lat, ale z powodu złego stanu zdrowia nie są w stanie sami dotrzeć do biblioteki.

- Chcemy, by nasi seniorzy czuli się dobrze w Poznaniu, by mieli dostęp do książek i audiobooków - bo nie zapominamy tez o tych, którzy mają już problemy ze wzrokiem - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - To się seniorom po prostu należy. Usługa na razie działać będzie pilotażowo, ale mamy nadzieję, że skorzysta z niej wiele osób, jesteśmy na to przygotowani.

Jak zamówić książkę? Wystarczy zadzwonić do Biura Poznań Kontakt. Pracownicy Biura przyjmą zgłoszenie i zapiszą je w odpowiednim formularzu. Formularz zawiera dane niezbędne do identyfikacji czytelnika, znajdują się w nim też informacje o konkretnych zamówionych tytułach i o tym, jakie książki lubi czytać senior.

Następnie biuro przyporządkuje zgłoszenie czytelnika do konkretnej, najbliższej seniorowi biblioteki, która objęta jest programem.
W usługę zaangażowane są 4 filie rejonowe Biblioteki Raczyńskich.
Pracownicy biblioteki będą odwiedzali czytelników raz w tygodniu, w czasie, gdy na zewnątrz jest jeszcze jasno. Takie rozwiązanie przyjęto ze względów bezpieczeństwa. Każdy bibliotekarz będzie miał przy sobie identyfikator ze zdjęciem.

- Na identyfikatorze znajduje się również numer telefonu do biblioteki, pod który można zadzwonić i rozwiać ewentualne wątpliwości - wyjaśnia Anna Gruszecka, dyrektorka Biblioteki Raczyńskich. - Z usługi mogą korzystać czytelnicy zapisani do biblioteki. Jeśli ktoś się nie zapisał, będzie miał okazję to zrobić podczas pierwszej wizyty bibliotekarza.

WIĘCEJ