Jesienią przyszłego roku zabytkowy dworzec w Rudzie Śląskiej - Chebziu będzie nie do poznania. W budynku nowe lokum znajdzie główna siedziba miejskiej biblioteki wraz z wypożyczalnią i czytelnią. Powstanie też kawiarnia, a na zewnątrz „bibliogród” oraz parking na kilkadziesiąt pojazdów. Zachowana zostanie też główna funkcja dworca związana z obsługą pasażerów. Właśnie rozstrzygnięty został przetarg na realizację tej inwestycji, na którą miasto przeznaczy blisko 8 mln zł. Władze Rudy Śląskiej część z tych środków chcą „odzyskać” starając się o dofinansowanie unijne, które może wynieść ponad 6 mln zł. Miasto złożyło dwa wnioski w tej sprawie.

- Gmach dworca w Chebziu to już teraz rozpoznawalny zabytek Rudy Śląskiej. Po jego rewitalizacji jeszcze wypięknieje i – o czym jestem przekonana - wraz z nadaniem mu nowych funkcji stanie się jednym z najbardziej interesujących przykładów zagospodarowania przestrzeni dworców w kraju – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.
Kompleksowa rewitalizacja dworca polegać będzie przede wszystkim na adaptacji wnętrza budynku pod bibliotekę. W tym celu w głównej hali budynku dworca powstanie stalowa antresola ze szklaną balustradą, gdzie zlokalizowane zostaną regały biblioteczne oraz będzie się mieścić czytelnia.

WIĘCEJ