Zapraszamy do lektury kolejnego numeru „Samorządu Miejskiego”. W numerze m.in. o tym, jakie działania podejmuje Związek Miast Polskich, całe środowisko samorządowe, a także parlamentarzyści, by przeciwstawić się recentralizacji państwa.

Postępująca centralizacja zagrożeniem dla lokalnych wolności obywatelskich - pod takim hasłem odbyło się 20 kwietnia br. w Sejmie spotkanie Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Polskiej Samorządności. Temat ten podjęto także na ostatnim spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, w którym uczestniczył - niezadowolony z działań środowiska samorządowego - minister Mariusz Błaszczak.

W „Samorządzie Miejskim” piszemy ponadto o „Śniadaniu Miejskim” (Urban Breakfast), które odbyło się 10 kwietnia br. w Warszawie. Dyskutowano tam nad wyzwaniami zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich oraz nad kluczowymi priorytetami wynikającymi z Nowej Agendy Miejskiej, uchwalonej na konferencji Habitat III, która odbyła się w październiku 2016 r. w Quito, w Ekwadorze i przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ZMP. Kwestie podejmowane podczas śniadania komentuje dla nas Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego.

W miesięczniku także materiał podsumowujący projekt „Polsko-norweska platforma współpracy dla poszanowania energii i klimatu”, a także wywiad z burmistrzem Miastka, które w tym roku obchodzi swoje 400. urodziny.

WIĘCEJ