Najważniejsza inwestycja w dziejach muzeum, całkowita wartość ponad 8 400 000 zł oraz 520 nowej powierzchni muzealnej - tak w skrócie przedstawia się zadanie pod nazwą "Budowa nowej siedziby Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu".

Nowa siedziba muzeum będzie mieściła się przy ulicy Kąpielowej 8. Składać się będzie z trzech kondygnacji (2 nadziemnych i jednej częściowo podziemnej) o łącznej powierzchni 1200 m².

Na stronie MLIM możemy przeczytać
"W nowym budynku znajdą się, m.in.: pracownie merytoryczne, pomieszczenia administracyjno-biurowe, sale edukacyjne, sala konferencyjno-edukacyjna, biblioteka/pracownia dokumentacji etnomuzykologicznej i historycznej, magazyny zbiorów, pomieszczenia socjalno-gospodarcze, pomieszczenia techniczne i gospodarcze, archiwum, garaże dla samochodów dostawczych. Budynek zaprojektowano zapewniając dostęp dla osób niepełnosprawnych, m.in. przewidziano w nim łączącą wszystkie kondygnacje windę panoramiczną."

Muzeum w Szydłowcu jest jedyne w swoim rodzaju i jest to jedyne tego typu muzeum w Polsce. Aktualnie znajduje się w budynku XVI wiecznego zamku i zajmuje zaledwie 555 m². Rozbudowa pozwoli na poszerzenie wystawy stałej - aktualnie w magazynach zalega ponad 1500 muzycznych artefaktów.

WIĘCEJ