Doświadczenie i wiedza polskich miast

Związek Miast Polskich stanowi platformę wymiany doświadczeń pomiędzy miastami.

Umożliwia dzielenie się wiedzą i umiejętnościami oraz najlepszymi praktykami pochodzącymi z miast. Wyjątkowość współpracy w ramach stowarzyszenia polega na stałej lub doraźnej możliwości kooperacji z innymi miastami. ZMP inicjuje i koordynuje współpracę, zapewniając tym samym dostęp do szerokiej oferty doświadczeń i praktyk wielu polskich samorządów.

ZMP zapewnia także wsparcie eksperckie dla miast. Wspomaga miasta w bieżącym i strategicznym zarządzaniu poprzez System Analiz Samorządowych - największą samorządową bazę danych statystycznych o miastach.

Promuje dobre praktyki nowoczesnego i innowacyjnego zarządzania samorządowymi wspólnotami mieszkańców poprzez działalność informacyjną i wydawniczą. Organizuje konferencje tematyczne, seminaria i warsztaty.

Współpraca 295 polskich miast na rzecz kreowania mądrej polityki lokalnej.

Aktualności - Doświadczenie i wiedza polskich miast
Thumb 1 3 s widnica   widok na katedre
Rok 2017 będzie rokiem rekordowym pod względem ilości środków przeznaczonych na rozwój infrastruktury rowerowej. Miasto stara się o pozyskanie funduszy unijnych w wysokości 8,5 mln zł.
Thumb 1 3 sedl pol quadri
Europejski Tydzień Demokracji Lokalnej odbędzie się w tym roku pod hasłem „Udział obywateli, konsultacje i zaangażowanie jako czynniki rozkwitu lokalnej demokracji”.
Thumb 1 3 starogard gda ski
Przebudowa kompleksu budynków dworca PKP oraz budowa węzła przesiadkowego obejmująca cały układ komunikacyjny dróg wokół dworca to gigantyczne przedsięwzięcie, które czeka mieszkańców miasta.
Thumb 1 3  ywiec klaster energii
20 podmiotów, w tym Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu, samorządy, przedsiębiorcy i uczelnia podpisały umowę dotyczącą Klastra Energii „Żywiecka Energia Przyszłości".
Thumb 1 3 img 7202
W ramach akcji „Świeć się z Energą” Polacy po raz 8. wybrali najpiękniej rozświetlone miasto w kraju. W ogólnopolskiej rywalizacji zwyciężył Zamość, pokonując w plebiscycie prawie 100 miejscowości.
Thumb 1 3 11 osrodek przystan
Punkt widokowy, ścieżki spacerowe, plac zabaw, tor saneczkowy i nasadzenia roślin, które nie pozwolą na przedostanie metali ciężkich poza glebę - tak zagospodarowana zostanie hałda w Rudzie Śląskiej.
Thumb 1 3  an 5665
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji koszalińskiego ratusza przygotował nową stronę umożliwiającą niezwykle realistyczne zwiedzanie miasta przy pomocy Gogli VR z każdego miejsca na świecie.
Thumb 1 3 epsa2017 logo
Europejski Instytut Administracji Publicznej zaprasza do zgłaszania kandydatur do Europejskiej Nagrody Sektora Publicznego - EPSA 2017.
Thumb 1 3 sosnowiec rowery
Sosnowiec będzie miał sieć wypożyczalni rowerowych. Infrastruktura zostanie udostępniona mieszkańcom w 2018 roku. To trzecia – po Katowicach i Gliwicach - inwestycja tego typu w województwie śląskim.
Thumb 1 3 zgierz pszczo y1
W Zgierzu rozpoczęła się akcja budowy hoteli dla murarek. Drewniane obiekty powstaną w szkołach i przedszkolach oraz na prywatnych posesjach osób, którym leży na sercu dobro tych ważnych owadów.
Thumb 1 3 gabinety stomatologiczne
W dwóch szkołach podstawowych powstają gabinety stomatologiczne, z których korzystać będą mogli uczniowie z całego miasta. Bezpłatna opieka stomatologiczna dla młodych mieszkańców ruszy w marcu.
Thumb 1 3 ostrowiec  w browar kultury
Ostrowiecki Browar Kultury będzie modernizowany. To jedna z najważniejszych inwestycji w mieście. Miasto stworzy tu warunki sprzyjające organizowaniu ciekawych imprez kulturalnych.