Doświadczenie i wiedza polskich miast

Związek Miast Polskich stanowi platformę wymiany doświadczeń pomiędzy miastami.

Umożliwia dzielenie się wiedzą i umiejętnościami oraz najlepszymi praktykami pochodzącymi z miast. Wyjątkowość współpracy w ramach stowarzyszenia polega na stałej lub doraźnej możliwości kooperacji z innymi miastami. ZMP inicjuje i koordynuje współpracę, zapewniając tym samym dostęp do szerokiej oferty doświadczeń i praktyk wielu polskich samorządów.

ZMP zapewnia także wsparcie eksperckie dla miast. Wspomaga miasta w bieżącym i strategicznym zarządzaniu poprzez System Analiz Samorządowych - największą samorządową bazę danych statystycznych o miastach.

Promuje dobre praktyki nowoczesnego i innowacyjnego zarządzania samorządowymi wspólnotami mieszkańców poprzez działalność informacyjną i wydawniczą. Organizuje konferencje tematyczne, seminaria i warsztaty.

Współpraca ponad 300 polskich miast na rzecz kreowania mądrej polityki lokalnej.

Aktualności - Doświadczenie i wiedza polskich miast
Thumb 1 3 gda scy radni
Chcemy wspólnie, jako reprezentanci wszystkich sił politycznych reprezentowanych w Radzie Miasta, podkreślić, że sprzeciwiamy się przemocy w każdej formie - głoszą radni w specjalnym oświadczeniu.
Thumb 1 3 p.adamowicz strona
Radni Warszawy zdecydowali o przyznaniu zamordowanemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowie honorowego obywatelstwa stolicy. Zaapelowali również o walkę z mową nienawiści.
Thumb 1 3 cieszyn
W sobotę o godzinie 12.00 na cieszyńskim Rynku mieszkańcy będą mogli zapalić znicze i w milczeniu oddać hołd tragicznie zmarłemu Prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi.
Thumb 1 3 metropolia warszawska ksiega kondolencyjna
List żegnający tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska napisali prezydenci, burmistrzowie i wójtowie Metropolii Warszawskiej, zebrani w Wołominie.
Thumb 1 3 toru  mowa nienawi ci
W warszawskich szkołach jeszcze przed feriami, podczas godzin wychowawczych nauczyciele razem z uczniami będą rozmawiać o tym, jak przeciwdziałać mowie nienawiści.
Thumb 1 3 bydgoszcz mowa nienawi ci w szko ach
Tragedia, jaka wydarzyła się w Gdańsku, śmierć Pawła Adamowicza, skłaniają do refleksji nad nienawiścią i hejtem w przestrzeni publicznej. Prezydenci Bydgoszczy i Torunia inicjują działania w szkołach
Thumb 1 3   d  pr d
Miało być taniej, ba, prąd miał nie zdrożeć wedle zapewnień premiera Morawieckiego i jego ministrów, a my mamy czarno na białym, że jednak drożeje - mówi Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi.
Thumb 1 3 koncert piaseczno
Biuro ZMP prosi miasta członkowskie o wypełnienie ankiety na temat wydarzeń w miastach w 2019 roku - jak co roku zbieramy informacje na temat najważniejszych imprez i uroczystości.
Thumb 1 3 p.adamowicz forum  2
Do ostatnich godzin życia Pawła Adamowicza wyrazy solidarności z ciężko rannym prezydentem Gdańska oraz jego rodziną wyrażali samorządowcy z całej Polski.
Thumb 1 3 bia ystok
11 stycznia br. Rada Miasta Białegostoku podjęła prawie jednogłośnie uchwałę o ponownym przystąpieniu do Związku Miast Polskich.
Thumb 1 3 fot.m.szajewski   neptun dwor artusa sc
Związek Polaków na Białorusi prosi burmistrzów i prezydentów miast zrzeszonych w ZMP o przyjęcie polskich dzieci mieszkających na Białorusi na wypoczynek letni.
Thumb 1 3 ruda  l booki
Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie włączyła się w ogólnoświatową akcję wędrowania książek i dzielenia się nimi. Na dworcu w Chebziu stoi specjalny regał, z którego podróżni mogą pożyczyć książkę
Thumb 1 3 logo urbact2
Jest już otwarty ostatni nabór do Sieci Planowania Działań w URBACT III. Udział w tej inicjatywie to okazja do współpracy projektowej z miastami z całej Europy i wymiany wiedzy z lokalnymi partnerami
Thumb 1 3 tychy m odzie
Zakończyła się realizacja siedmiu propozycji projektów, które zgłosiła młodzież w ramach pilotażowego Młodzieżowego Budżetu Partycypacyjnego w Tychach. Zapowiedziano już kontynuację tej inicjatywy.
Thumb 1 3  widnica rynek strona
Kolejne gminy zgłaszają akces do projektu pn. „Poprawa stanu powietrza w Aglomeracji Wałbrzyskiej”. Liderem programu jest Świdnica, której mieszkańcy mocno zainteresowali się tym przedsięwzięciem.
Thumb 1 3 ostr w rewitalizacja
Blisko 9 mln zł wyniesie unijne dofinansowanie projektu pn. „Rewitalizacja przestrzeni miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego”. Cały projekt wart jest 11 mln zł. 7 stycznia podpisano umowę w tej sprawie.
Thumb 1 3 dzier oni  dworzec
Już za kilka dni zostanie oddane do użytku Sowiogórskie Centrum Komunikacyjne, czyli dworzec na stacji kolejowej Dzierżoniów Śląski. To jedna z największych dzierżoniowskich inwestycji ostatnich lat.
Thumb 1 3 b dzin kol dy 2018
To już 25 lat, odkąd w Będzinie odbywa się największy kolędowy przegląd w Polsce, a w nim najpiękniejsze kolędy i pastorałki oraz najlepsi wykonawcy z kraju i zagranicy.