Doświadczenie i wiedza polskich miast

Związek Miast Polskich stanowi platformę wymiany doświadczeń pomiędzy miastami.

Umożliwia dzielenie się wiedzą i umiejętnościami oraz najlepszymi praktykami pochodzącymi z miast. Wyjątkowość współpracy w ramach stowarzyszenia polega na stałej lub doraźnej możliwości kooperacji z innymi miastami. ZMP inicjuje i koordynuje współpracę, zapewniając tym samym dostęp do szerokiej oferty doświadczeń i praktyk wielu polskich samorządów.

ZMP zapewnia także wsparcie eksperckie dla miast. Wspomaga miasta w bieżącym i strategicznym zarządzaniu poprzez System Analiz Samorządowych - największą samorządową bazę danych statystycznych o miastach.

Promuje dobre praktyki nowoczesnego i innowacyjnego zarządzania samorządowymi wspólnotami mieszkańców poprzez działalność informacyjną i wydawniczą. Organizuje konferencje tematyczne, seminaria i warsztaty.

Współpraca ponad 300 polskich miast na rzecz kreowania mądrej polityki lokalnej.

Aktualności - Doświadczenie i wiedza polskich miast
Thumb 1 3   d  bez baner w reklamowych
Za trzy tygodnie banery reklamowe staną się w Łodzi nielegalne. 1 stycznia 2018 roku upływa termin na ich usunięcie wynikający w kodeksu reklamowego uchwalonego przez Radę Miasta Łodzi.
Thumb 1 3 pozna  bolonia
Poznań ma nowe, piętnaste, miasto partnerskie - włoską Bolonię, która od kilku lat współdziała z Poznaniem w zakresie projektów europejskich, poświęconych zagadnieniom zrównoważonego rozwoju miast.
Thumb 1 3 gliwice o wiata
Na pokrycie kosztów reformy oświatowej Miasto Gliwice musiało przeznaczyć prawie milion złotych z własnej kasy. Środki przyznane miastu na ten cel przez rząd okazały się dalece niewystarczające.
Thumb 1 3 miasta lubuskie o rozwoju
Szefowie lubuskich miast wspólnie zakomunikowali swoje potrzeby rozwojowe. Przyczyną spotkania było ogłoszenie raportu mówiącego o 122 polskich miastach, zagrożonych utratą podstawowych funkcji.
Thumb 1 3 metropolia poznan portal2
Ruszył pierwszy w Polsce metropolitalny portal konsultacji społecznych. Prezentuje informacje o konsultacjach społecznych organizowanych przez samorządy należące do Stowarzyszenia Metropolia Poznań.
Thumb 1 3 przystanek miasto  logo 2
„Gazeta Wyborcza” zaprasza 15 grudnia o godzinie 16.30 na debatę poświęconą przyszłości polskich miast, która jest częścią projektu Przystanek Miasto.
Thumb 1 3 stare miasto
Ruszają właśnie kolejne działania edukacyjne w ramach projektu „Rozwój PPP w Polsce”– wizyty studyjne. Pierwsza z nich odbędzie się w Płocku 12 grudnia.
Thumb 1 3  an 9056
Sopoccy radni podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia apelu dotyczącego procedowanych w Sejmie zmian w kodeksie wyborczym oraz ustawach o samorządzie gminnym, powiatowym i wojewódzkim.
Thumb 1 3 img 20171003 104300
Prawie 740 osób zostało przeszkolonych w trakcie całego cyklu 16 szkoleń z zakresu partnerstwa publiczno-prywatnego zrealizowanych w ramach projektu „Rozwój PPP w Polsce".
Thumb 1 3 poznan 069
6 grudnia rozpocznie się pierwsze w Poznaniu Forum Rozwoju Miast. Eksperci będą debatować przy udziale publiczności nad wykorzystaniem potencjału miasta i współczesnym postrzeganiu jego rozwoju.
Thumb 1 3 7423
Ponad 181 mln zł po stronie wydatków, z czego niemal 37 mln zł przeznaczonych na inwestycje. To dwie liczby, które najlepiej charakteryzują projekt przyszłorocznego budżetu Miasta Sieradza.
Thumb 1 3 toru   wiate ka
Elfy, bałwanki, śnieżynki i roześmiani torunianie towarzyszyli włączeniu świątecznych iluminacji i światełek na choince na starówce.
Thumb 1 3 siedlce inwestycje
Podpisane zostały dwie kolejne w tym roku ważne dla Siedlec umowy infrastrukturalne, dotyczące budowy centrum przesiadkowego przy PKP i odbudowy głównego gmachu liceum im. Żółkiewskiego.
Thumb 1 3 serock jubi
Dobiega końca rok obchodów w Serocku 600-lecia praw miejskich. Bez pomocy i zaangażowania mieszkańców wielki jubileusz nie miałby tak wielkiego znaczenia i nie zyskałby tak wyjątkowej formy.
Thumb 1 3 bytom d.bartyla
Damian Bartyla zachowuje stanowisko prezydenta miasta. Frekwencja w referendum, jakie odbyło się 3 grudnia była zbyt niska, by uznać je za ważne. Do urn poszło 19 886 uprawnionych bytomian.
Thumb 1 3 gda sk apel radnych
Radni Gdańska przyjęli apel dotyczący proponowanych zmian w kodeksie wyborczym. Wyrazili zaniepokojenie procedowanymi w sejmie zmianami oraz zaapelowali o wstrzymanie prac nad nowelizacja tej ustawy.
Thumb 1 3 img 4202
8 i 9 grudnia w Ostrowcu odbędą się cztery szkolenia dedykowane bezpieczeństwu ostrowieckich seniorów. Z taką inicjatywą wyszedł Prezydent Miasta Jarosław Górczyński oraz Ostrowiecka Straż Miejska.
Thumb 1 3 gliwice autobusy
Od stycznia na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zacznie obowiązywać wspólny bilet jednorazowy. Dodatkowo od lutego komunikacja miejska będzie bezpłatna dla uczniów podstawówek i gimnazjów