Thumb 2 3 pozna   ch r takasaki
Autor zdjęcia: Chór IX Symfonii z Miasta Takasaki (Japonia)

Koncert „Impresje japońsko-polskie. Takasaki & Poznań”

Wydarzenie kulturalne |

Koncert „Impresje japońsko-polskie. Takasaki & Poznań”

Wystąpią: Chór Takasaki Daiku z Japonii (Beethoven’s Symphony No 9 Chorus Group of Takasaki) pod dyrekcją Yoko Akabane
i Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod dyrekcją prof. zw. dr hab. Krzysztofa Szydzisza

8 października 2018 roku, godz. 19:00
Aula Nova, plac Stefana Stuligrosza 1

Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania, Teatr Muzyczny, Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wraz z Akademią Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, Towarzystwem Przyjaciół Chóru Kameralnego UAM oraz Centrum Wymiany Japonia-Polska zapraszają na japońsko-polskie wydarzenie koncertowej jesieni w Poznaniu – wspólny występ chórów z Poznania i japońskiego miasta Takasaki.

W dniu 8 października 2018 roku o godz. 19:00 w Auli Nova w Poznaniu odbędzie się koncert z udziałem Chóru Kameralnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz niemal 100-osobowego Chóru Takasaki Daiku z Japonii. Nazwę chóru można przetłumaczyć jako Chór IX Symfonii z Miasta Takasaki (Japonia), ponieważ zespół specjalizuje się
w wykonaniach słynnej IX Symfonii d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena. Koncert poprowadzi p. Mateusz Frąckowiak z Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Koncert jest muzycznym upominkiem obu chórów dla mieszkańców Poznania i Wielkopolski, z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przyszłorocznych obchodów 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską. Koncert jest też rezultatem nieformalnych kontaktów między Takasaki a Poznaniem, nawiązanych pod koniec 2016 roku z inspiracji prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego p. Andrzeja Kraśnickiego.

W czasie koncertu 8 października br. Chór Takasaki Daiku wykona tradycyjne pieśni z Japonii oraz inne utwory:
- Shimauta – muz. i sł. Kazufumi MIYAZAWA, oprac.Tsubasa NISHIMURA
- Akatombo – muz. Kosaku YAMADA, sł. Rofu MIKI, oprac. Yasuro KASAI
- Soran-bushi – muz. Osamu SHIMIZU
- Yagi-bushi – oprac. Masaya ISHIWAKA
- IX Symfonia fragment - Ludwig van Beethovena
- Beer Barrel Polka – muz. Jaromir Vejvoda, sł. Lew Brown, oprac. Tamotsu Yazawa
- Halleluya Chorus - Georg Friedrich Händel

Z kolei Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza wykona:

- Bartłomiej Pękiel (+1670) – II Missa senza le cerimonie (a 8 voci) con basso continuo. Kyrie, Gloria, Sanctus, Benedictus, Agnus Dei

- J. Ogrodniczak, Brygida Sawicka - Stępińska (opr.) - Czyje to koniki
- Marcin Wawruk (opr.) - Leć głosie po rosie