Thumb 2 3 gutwin festyn 2017 2 plakat a2

Na Gutwinie jest fajnie!

Impreza plenerowa |

To już drugi wakacyjny piknik rodzinny pod hasłem „Na Gutwinie jest fajnie”. Piknik rozpocznie się o godzinie 14.00 i potrwa do godz. 19.00. Tym razem organizatorzy przeniosą jego uczestników w dawne czasy, ale nie zabraknie również współczesnych atrakcji.

Na festynie grupa pasjonatów obozujących na co dzień w Nowej Słupi przedstawi starożytne rzemiosło i życie codzienne w pierwszych wiekach naszej ery. Będzie można podejrzeć pracę kowala, wikliniarza, garncarza i zielarki. Podczas warsztatów, chętni będą mogli przekonać się, jak ciężkie to były prace i samodzielnie wykonać np. wazon z gliny, czy przeplatać wiklinę. Na pikniku nie zabraknie rycerzy i wojów. Dwie grupy rekonstrukcyjne (Drużyna Grodu Piotrówka i Amatum) rozbiją swoje obozowiska namiotowe. Zaprezentują ówczesną broń i życie codzienne, a uzupełnieniem „klimatów” rycerskich będą musztry paradne i pokaz dawnej mody. Nie zabraknie także efektownych walk wręcz Wikingów i Słowian oraz zabawach plebejskich, do których zostaną zaproszeni mieszkańcy. Co kryje się za tym określeniem? Odpowiedź będzie można poznać na pikniku. Swoje umiejętności zaprezentuje rzeźbiarz Ernest Malara, który przedstawi wystawę swoich prac oraz będzie tworzył w trakcie festynu. Pod jego okiem będzie można spróbować wykonać samodzielnie rzeźbę i ją pomalować.

„Współczesne” atrakcje prezentują się równie okazale. Na najmłodszych czekać będą darmowe dmuchańce, zjeżdżalnie, gry i zabawy ruchowe oraz liczne animacje rekreacyjne i sportowe. Dużą atrakcją będzie możliwość przejażdżki w „rydwanie” ciągniętym przez kucyka z Ośrodka Hipoterapii i Rekreacji Konnej „Lolek i Bolek” ze Śródborza koło Ożarowa. Chętni będą mogli wziąć udział w konkursach na sprzęcie pływającym przygotowanych przez ratowników z Pływalni „Rawszczyzna” oraz skorzystać z paintballa. Grupa „Niedzielni Partyzanci” zaprezentuje strzelnicę broni ASG i repliki broni współczesnej. Nie zabraknie również umundurowanych patroli „żołnierzy” z różnych formacji wojskowych i pasjonatów survivalu.

Organizatorzy, szczególnie zapraszają wszystkich do przyjazdu na rowerach, ponieważ dzięki uprzejmości Policji jednoślady będą znakowane (wymagane jest posiadanie dowodu zakupu). Policja przeprowadzi akcje profilaktyczne związane ze szkodliwym działaniem różnych używek. Dodatkowe atrakcje „rowerowe” zaproponuje Stowarzyszenie „Ostrower”. Ostrowieccy harcerze z Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy nie tylko zapewnią zabezpieczenie medyczne pikniku, ale również przygotują punkt edukacyjny z fantomami do nauki pierwszej pomocy, gdzie pod okiem ratownika każdy chętny będzie mógł poznać podstawy ratowania zdrowia i życia osób poszkodowanych.

Teatr Małe Mi przedstawi spektakl „Fintikluszki - folkowe okruszki”. Zabawne, błyskotliwe, wzruszające przypowiastki, obyczaje, wspomnienia, wierszyki i przyśpiewki zebrane są w Wędrownym Kramie z Opowieściami. W spektaklu bogactwo mądrości ludowej ukazane zostanie przy pomocy różnych form teatru lalek, tradycyjnych zabawek i instrumentów muzycznych. Na spektakl zapraszamy o godzinie 17.00, a bezpośrednio po nim na „Warsztaty Motanek”, czyli tworzenie lalek dobrych życzeń.