Thumb 2 3 1. z yrardowska zabytkowa osada fabryczna

Święto Lnu w Żyrardowie

Dni miasta |

Zgodnie z ideą „Święta Lnu”, poza blokiem koncertów plenerowych z udziałem największych gwiazd polskiej sceny muzycznej, impreza ta jest wspaniałą okazją, by popularyzować europejski wymiar dziedzictwa naszego miasta, tradycje największego niegdyś w Europie producenta lnu, XIX-wieczną osadę fabryczną, a także wielokulturowość Żyrardowa, wynikającą z wielonarodowości i różnorodności wyznań pierwszych pokoleń mieszkańców.

Tegoroczna edycja „Święta Lnu” w Żyrardowie zaplanowana została w dniach 1-3 czerwca. Pierwszy dzień święta, z okazji Dnia Dziecka, poświęcony będzie najmłodszej publiczności. Z kolei na sobotę i niedzielę proponujemy bardziej dorosły repertuar koncertowy. Na największej w tej części kraju multimedialnej scenie wystąpią m.in. Justyna Steczkowska z towarzyszeniem Orkiestry Cygańskiej, Bajm, Bracia, Szymon Wydra & Carpe Diem.

Trzydniowe święto zainaugurujemy wielką paradą ulicami miasta. Barwny korowód poprowadzą orkiestry dęte w asyście zespołu mażoretek, z udziałem członków grupy rekonstrukcji historycznych, którzy wcielą się m.in. w role ojców założycieli miasta oraz robotników żyrardowskiej fabryki.

Jeśli przyjmiecie zaproszenie na „Święto Lnu” w Żyrardowie, koniecznie odwiedźcie Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda. Poza zwiedzaniem zabytkowego parku maszynowego dawnej żyrardowskiej fabryki, placówka oferuje m.in. udział w warsztatach sitodrukarskich, pokazy produkcji tkaniny lnianej, a także ogród społeczny wraz z industrialną zagrodą,
w której na spotkanie z dziećmi czeka m.in. dwugarbny wielbłąd Stefan.